6 nawyków ludzi sukcesu - co zrobić, by osiągnąć sukces?

 

 

Sukces to sposób myślenia, praktyka i kumulacja wartościowych cech i nawyków. Każdy z nas definiuje go inaczej. Dla jednego będzie to rozwijanie swojej firmy, zostanie milionerem, a dla innego wygranie Mistrzostw Świata w dyscyplinie, którą uprawia. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie istnienia dobrego nawyku, a kolejnym jest po prostu pracowanie nad nim każdego dnia. Praktyka jest zawsze lepsza od teorii. Wiele cech i umiejętności jesteśmy w stanie w sobie rozwinąć, jeśli będziemy nad nimi pracować każdego dnia - aż wejdą nam w przysłowiową krew.

 

Oto moja lista nawyków, którymi kieruję się w życiu:

 

1. Biorę pełną odpowiedzialność

 

Ludzie sukcesu biorą odpowiedzialność za swoje życie. Nigdy nie narzekają, ani nie obwiniają innych za swoje problemy czy błędy.

W każdej nawet trudnej sytuacji, staraj się znaleźć coś pozytywnego. Staraj się otaczać ludźmi, którzy ciągną Cię do przodu, a pozbywaj się toksycznych osób, relacji, czy znajomości. Wiedz, że nawet jeśli nie zawsze możesz kontrolować to, co się dzieje z Tobą, zawsze masz wpływ, na swój sposób reakcji na dane wydarzenia.

 

 

2. Dyscyplina

 

Następny kluczowy nawyk, który powinien zagościć na stałe w Twoim życiu.

Często bywa tak, że nam się nie chce lub mamy inne sprawy na głowie. Najprościej wtedy szukać wymówek. Jeżeli zrobisz to raz, drugi, trzeci to stanie się to regułą w Twoim wykonaniu. Pozbądź się tego! Bądź systematyczny. Miej swoje priorytety, nie bój się powiedzieć „NIE”, gdy ktoś chce Cię od tego odwieść. Zachowaj koncentrację i nie rozpraszaj się nieistotnymi sprawami. Cały czas miej na oku wyznaczony cel.

 

 

3. Bądź uczniem przez całe swoje życie

 

Zacznij realizować się na tyle, by posiąść obsesję na punkcie rozwoju osobistego. Nie można twierdzić, że jest się człowiekiem sukcesu, jeśli zrezygnowało się z pracy nad samym sobą. Bądź otwarty na naukę, nabywanie nowych umiejętności i rozwijanie swojego umysłu. Nie zaniedbuj rozwoju osobistego i zawsze inwestuj przede wszystkim w siebie i w samodoskonalenie. Pamiętaj, żyje się tylko raz. Nie odkładaj, więc planów i marzeń bo może być za późno.

 

 

4. Bądź mistrzem zarządzania swoim czasem

 

Ludzie z reguły są zestresowani i przytłoczeni, gdy na ich liście rzeczy „do zrobienia” jest zbyt wiele. Nie daj się wyprowadzić w takich momentach z równowagi i naucz się działać pod presją. Bardzo precyzyjnie określaj swoje priorytety. Wykonuj w pierwszej kolejności zadania najbardziej dla Ciebie ważne i pozbywaj się ze swojego harmonogramu dnia wszystkich zajęć, które są dla Ciebie mało istotne.

 

 

5. Medytuj

 

Medytacja zwiększa zdolność radzenia sobie ze stresem. Sprzyja odprężeniu organizmu i umysłu (w czasie medytacji Twoje ciało i umysł rozluźniają się), dzięki temu masz szansę na regenerację zasobów, które są niezbędne do radzenia sobie z problemami i wyzwaniami generującymi stres. Najlepiej medytuje się po dobrych momentach, czy chwilach - po udanym treningu, świetnym starcie czy słusznym wyborze życiowym. Nie zapominaj jednak by praktykować medytację także w złych momentach - wtedy, kiedy nie wychodzi lub coś się wali. Zatrzymaj się na chwilę, połóż w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Poświęć sobie 10 minut. Zamknij oczy i skup się na tym, żeby się po prostu odprężyć. Przeanalizuj na spokojnie to co się dzieje, rozmawiaj ze sobą. Zrób trening oddechowy. Wstań i… zacznij znowu działać!

 

 

6. Traktuj porażki jak najlepsze, życiowe lekcje

 

Nie bój się porażki. Wiedz, że jest ona dobra - dzięki niej masz możliwość i okazję, aby się czegoś nauczyć. Niepowodzenie to po prostu kolejne doświadczenie, które się zdobywa i które można wykorzystać do doskonalenia się. Takie momenty uczą Cię i pokazują, co nie działa, dzięki czemu możesz spróbować innego podejścia w przyszłości. Porażka będzie dla Ciebie sukcesem, jeśli wyciągniesz z niej lekcję.

 

 

W swoim sportowym życiu wiele udało mi się już osiągnąć, mam nadzieję że to co najlepsze jeszcze przede mną. Zrobię wszystko i pracuje na to nieustannie, choć nie zawsze bywało kolorowo. Były wzloty i upadki, jak na przykład seria czwartych miejsc, które są najgorsze dla chyba każdego zawodnika. Mimo tego, cały czas wierzyłem, że ciężka praca się opłaci. Życie sportowca to często praca 24 godziny na dobę. Nauczyłem się niekorzystania z pokus, nieodpuszczania i niechodzenia na łatwiznę. Żyje tu i teraz, i jestem szczęśliwy. Od treningu do treningu, od zawodów do zawodów. Znalazłem pasję i codziennie ją pielęgnuję. Tobie również tego życzę.

 

 

Mateusz Krawiecki, Ambasador Runmageddonu, Zwycięzca Ligi Elite Runmageddon 2020/2021