W Polsce mówi się na nie biegi z przeszkodami albo biegi ekstremalne. Sam skrót OCR pochodzi z angielskiego: Obstacle Course Racing, które można tłumaczyć jako wyścig z przeszkodami. Tego typu biegi to przede wszystkim konfrontacja z samym sobą: ze swoją wytrzymałością, siłą, kondycją, psychiką, ograniczeniami i słabościami, strachem czy lękiem i siłą natury. Skąd wzięła się ich popularność?

Po pierwsze. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

 OCRy, tak samo jak biegi na asfalcie czy w górach, mają swoje dystanse. Na Runmageddonie znajdziecie ich kilka, z czego najpopularniejsze i najczęstsze to:

Intro 3 km+15 przeszkód

Rekrut 6 km+30 przeszkód

Classic 12 km+50 przeszkód

Hardcore 21 km+70 przeszkód 

i Ultra 44 km +140 przeszkód

To od Zawodnika, jego wszechstronności i umiejętności zależy ile i które dystanse wybierze. Dla podniesienia motywacji warto za cel postawić sobie zdobycie statuetki Weterana czy Korony. Ich wizualizację oraz warunki otrzymania, znajdziecie w zakładce Trofea

Na trasie możesz także wybrać czy chcesz się dobrze bawić ze swoją ekipa, czy chcesz uzyskać jak najlepszy wynik. Dla tych pierwszych dedykowana jest seria Open, w której Uczestnicy mogą sobie pomagać, a niepokonana przeszkodę zamienisz na karne ćwiczenie, czyli 20 Burpees. Ci, którzy chcą się pościgać mogą spróbować swoich sił w serii Elite. W tej serii czeka na Ciebie kilka utrudnień. Przede wszystkim musisz każdą przeszkodę pokonać sam, bez żadnej pomocy. Robisz to do skutku, niepokonanie przeszkody jest równoznaczne z dyskwalifikacją z serii Elite i przejściem do serii Open.


 


Po drugie. Strefa komfortu.

 
Bliskie spotkanie z naturą i szacunek do jej potęgi, to coś, czego brakuje współczesnemu człowiekowi, a pomaga wyzwalać pierwotne instynkty. Na co dzień nie jesteś w stanie tak bardzo wyjść poza własną strefę komfortu, bo nie masz takich możliwości. Dlatego biegi OCR cieszą się dużym zainteresowaniem. One te możliwość dają i skutecznie potrafią oderwać od rzeczywistości, ciągłego siedzenia przed komputerem oraz pokazują nasze granice wytrzymałości i pozwalają je przekraczać. Tym samym, zmuszają nie tylko do walki z samym sobą, ale również do refleksji nad swoimi siłami, możliwościami i słabościami. OCR pozwala na wszechstronny rozwój ciała nie tylko pod kątem wytrzymałości, wytrenowania, kondycji, siły mięśni, ale także pod kątem zakresu ruchu, mobilności, wszechstronności.




Po trzecie. Naturalne instynkty (walcz albo uciekaj).


Współczesne życie jest bardzo wygodne, ale także stresujące. Ewolucyjnie nasze ciało w reakcji na stres jest przygotowane na działanie: walkę (z wrogiem, dzikim zwierzęciem) lub ucieczkę. Tak funkcjonuje nasze ciało. Wszystkie układy kontrolowane są przez wydzielane hormony, aby te dwie opcje nam ułatwić. Przypomnij sobie swoją standardową reakcje na stres: pocenie, gęsia skórka, przyspieszony oddech, biegunka? Geneza jest prosta! Wyobraź sobie, że uciekasz przed tygrysem. Czego potrzebujesz? Siły, sprytu i jak najmniej balastu! Obecnie problem polega na tym, że nasze ciało przygotowuje się, by walczyć lub uciekać w odpowiedzi na reakcję ciała, a my siedzimy nad projektem, przeklinając szefa i zajadając się ciastkami. Energia się kumuluje, ale nie jest wydatkowana, stąd biorą się te wszystkie problemy ze zdrowiem. Biegi OCR idealnie nadają się do tego, by te naturalne instynkty przywrócić. Wyobraź sobie te wszystkie siniaki czy zadrapania, brudne i mokre ciało po biegu, walkę z rywalem by mu uciec lub go dogonić, dogrzewanie się samemu, kiedy jest mi zimno. To tylko część czynników, w które wyposażyła nas natura, a które zatraciliśmy. Biegając biegi z przeszkodami, wracasz do korzeni. Odzyskujesz zdrowie świetnie się przy tym bawiąc.

 

Spróbuj, nie ma się nad czym zastanawiać.